• Sambucus Nigra Bez Czarny Odstrasza Szkodniki i Komary doniczka 0,5L

Pojemność doniczki [L]
0,5
Wysokość rośliny [cm] 5-15
Brak towaru
21.99
Program lojalnościowy dostępny jest tylko dla zalogowanych klientów.
Wpisz swój e-mail
Opinie
Wysyłka w ciągu 7 dni
Cena przesyłki 11
Orlen paczka 11
Paczkomaty InPost 12
DHL Kurier 16
Dostępność Brak towaru

Bez czarny BLACK LACE 'Eva' łac. Sambucus nigra BLACK LACE 'Eva' jest to rzadko występująca w Polsce odmiana bzu czarnego o ciemnych, niemalże czarnych liściach. Jest dużym krzewem lub niewielkim drzewkiem z poduchowatą koroną, o umiarkowanie szybkim wzroście. Po 10 latach dorasta do ok. 3,0 m wysokości. Młode pędy purpurowe, starsze grube, jasnoszare, często łukowato wygięte. Z pędów można otrzymać wywar, który używany jest do ekologicznego zwalczania kretów, i innych szkodników. Liście jajowato-eliptyczne, ostro zakończone, brzegiem ząbkowane, mocno powycinane, ciemnopurpurowe, czasem prawie czarne, jesienią przebarwiają się na czerwono, opadają na zimę. Powcinane liście tworzą delikatną, ażurową fakturę, a roztarte wydzielają charakterystyczny ostry zapach. Kwitnie niezbyt obficie, na przełomie maja i czerwca. Kwiatostany delikatnie różowe, o ciekawym zapachu, tworzą na roślinie spłaszczone baldachy.Podczas kwitnienia krzew wygląda bardzo efektownie ze względu na połączenie czarnych liści z różowymi kwiatami. Dodatkowym atutem są błyszczące, czarne, ozdobne owoce zdobiące odmianę w okresie jesiennym. Roślina ta może być sadzona w ogrodach, parkach i zieleni osiedlowej jako soliter lub w grupach, także z innymi krzewami, jako barwny akcent kolorystyczny.  Nadaje się też na szpalery i żywopłoty.

Zdjęcie nr 2 przedstawia obecny wygląd roślin. Są to żywe rośliny i nie da się ich wszystkich przedstawić na jednym zdjęciu, więc otrzymana roślina może nieznacznie się różnić wysokością lub pokrojem od tej przedstawionej na zdjęciu. 

✅ Nie należy do wymagających, choć im bardziej optymalne warunki tym krzew szybciej rośnie i obficiej kwitnie

✅ Preferuje stanowiska słoneczne, gdzie zyskuje najpiękniejsze wybarwienie.

✅ Lubi gleby o odczynie pH zbliżonym do obojętnego

✅ Podłoże pod lilakami zaleca się ściółkować. To istotne, gdyż rośliny te wytwarzają płytki system korzeniowy.

Roślina ta nie wymaga zaawansowanych działań pielęgnacyjnych. Cięcie formujące również nie jest mu potrzebne. W zależności od potrzeb, co kilka lat, należy przeprowadzać odmładzające cięcie, polegające na silnym przycięciu całej korony krzewu lub jego najstarszych pędów. Oczywiście cięcie należy przeprowadzać w okresie bezlistnym.

Roślinę najlepiej nawozić w kwietniu i używać do tego nawozu wieloskładnikowego do krzewów kwitnących – z dużą ilością fosforu i potasu. Można też zastosować nawóz o wolnym działaniu- najlepiej 3 miesiące. Nie ma potrzeby nawożenia lilaków bardzo młodych (2-3 lata od posadzenia).

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.