• Pięknotka bodiniera Profusion doniczka 2L

Pojemność doniczki [L]
2
Wysokość rośliny [cm] 20-40
Brak towaru
19.99
Program lojalnościowy dostępny jest tylko dla zalogowanych klientów.
Wpisz swój e-mail
Opinie
Wysyłka w ciągu 7 dni
Cena przesyłki 11
Orlen paczka 11
Paczkomaty InPost 12
DHL Kurier 16
Dostępność Brak towaru
Pięknotka Bodiniera 'Profusion' łac. Callicarpa bodinieri 'Profusion' jest krzewem najczęściej dorastającym do około 1,5-2 m wysokości. Posiada sztywne, wyprostowane pędy. W naszych warunkach klimatycznych pięknotka rośnie jako krzew o liściach opadających na zimę. Roślina przez większą część sezonu jest dość niepozorna. Drobne, miododajne, kremowe lub jasnoróżowe kwiaty pojawiają się w lipcu i są umiarkowanie widoczne na tle zielonych liści. Swoje prawdziwe piękno roślina pokazuje we wrześniu, gdy na roślinie zaczynają dojrzewać niespotykane, niemal idealnie okrągłe, gładkie i błyszczące owoce. Przybierają one przy tym wyjątkową, fioletową barwę i są niejadalne. Potrafią utrzymać się aż do zimy, będąc wtedy niezwykłą ozdobą na tle śniegu. Odmiana 'Profusion' owocuje szczególnie obficie - owoce zebrane są w grona po 30-40 sztuk. Pięknotki najlepiej uprawiać w grupach. Krzewy rosnące samotnie słabiej owocują.

Zdjęcie nr 2 przedstawia obecny wygląd roślin. Są to żywe rośliny i nie da się ich wszystkich przedstawić na jednym zdjęciu, więc otrzymana roślina może nieznacznie się różnić wysokością lub pokrojem od tej przedstawionej na zdjęciu. 

Pięknotka wymaga stanowiska słonecznego, ciepłego i osłoniętego. W miejscach półcienistych roślina osiąga mniejsze rozmiary i słabiej kwitnie, co powoduje mniejszą liczbę owoców. Miejsce do uprawy pięknotki musi być osłonięte od wiatrów. W początkowych latach uprawy może być wrażliwa na niskie temperatury, więc zalecane jest jej okrywanie na zimę. Roślina wymaga gleby bogatej w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotnej. Toleruje gleby od lekko kwaśnych do lekko zasadowych. Krzewy w sezonie letnim należy regularnie podlewać, aby utrzymać stale lekko wilgotną glebę.

Ważnym zabiegiem w uprawie każdego gatunku pięknotki jest regularne cięcieNALEŻY PRZY TYM PAMIĘTAĆ, ŻE ROŚLINA OWOCUJE NA PĘDACH JEDNOROCZNYCH, WIEC CIĘCIU PODLEGAJĄ PĘDY STARSZE. Krzewy pięknotek z natury mają dość luźny i trochę „nieporządny” pokrój, dlatego za pomocą cięcia można nadać im bardziej zwarty kształt i ładniejszy wygląd. Najmocniej należy przyciąć je wiosną w pierwszym roku po posadzeniu, skracając ich pędy nawet nad 2-3 oczkiem. W kolejnym roku pędy pięknotek skraca się mniej więcej o połowę, nadając roślinom odpowiedni kształt. W następnych latach należy przeprowadzać głównie cięcie sanitarne i odmładzające, polegające na usuwaniu 1/3 najstarszych pędów oraz wszystkich pędów chorych i przemarzniętych.

Do nawożenia najlepiej stosować nawozy wieloskładnikowe, które mogą być aplikowane 4-5 razy na rok. Dobrym sposobem jest również użyźnianie podłoża nawozami organicznymi, np. obornikiem. Nie można przesadzać z nawożeniem azotem. Nawożenie należy zakończyć najpóźniej pod koniec sierpnia. Przy niedoborze składników pokarmowych może dochodzić do opadania zawiązków owoców.

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.