• Chruścina Jagodna Arbutus unedo DRZEWKO TRUSKAWKOWE Wyjątkowe Owoce doniczka 0,5L

Pojemność doniczki [L]
0,5
Wysokość rośliny [cm] 5-15
22.99
szt. Do przechowalni
Program lojalnościowy dostępny jest tylko dla zalogowanych klientów.
Opinie
Wysyłka w ciągu 7 dni
Cena przesyłki 11
Orlen paczka 11
Paczkomaty InPost 12
DHL Kurier 16
Dostępność Duża dostępność

Chruścina jagodna znana też jako Drzewko Truskawkowe lub Poziomkowe łac. Arbutus unedo jest zimozielonym krzewem lub niedużym drzewkiem, które w naszym klimacie osiąga 1-1,5 m wysokości. Posiada wzniesiony, krzaczasty pokrój. Liście wiecznie zielone i błyszczące. Wyglądem przypominają one liście laurowe. Zakwita jesienią/zimą, białymi lub różowymi zwisającymi kwiatkami podobnymi do konwalii. Kwiaty mają delikatny miodowy zapach. Następnie na roślinie pojawiają się owoce, które dojrzewają przez 9-12 miesięcy.  Są one kuliste, czerwono-pomarańczowe i mają około 3 cm średnicy. Owoce zebrane w bardzo liczne grona, które dosłownie oblepiają krzew. Wyglądem przypominają poziomki lub niewielkie truskawki i nim roślina zawdzięcza swoją popularność. Owoce bogate są w witaminę C. Po zebraniu ich z drzewa należy je spożyć w ciągu 24h, ponieważ bardzo szybko się psują. Można także zebrać owoce już wybarwione na czerwono, ale jeszcze twarde. Wówczas można je przechowywać przez kilka dni, aż zmiękną. Owoce drzewka truskawkowego można spożywać na surowo lub przetwarzać ja na konfitury. W Portugalii z owoców tego drzewka wyrabia się domowe likiery zwane tam Medronho. Drzewo truskawkowe z racji swojego pochodzenia najlepiej czuje się jako roślina domowa lub tarasowa uprawiana w pojemnikach i taką uprawę zalecamy. Można podjąć próbę uprawy w gruncie starszych i dużych egzemplarzy, jednak trzeba ją dokładnie zabezpieczać na zimę. Aby zapewnić sobie 100% pewności zapylenia warto mieć dwie rośliny posadzone blisko siebie.

Zdjęcie nr 2 przedstawia obecny wygląd roślin. Są to żywe rośliny i nie da się ich wszystkich przedstawić na jednym zdjęciu, więc otrzymana roślina może nieznacznie się różnić wysokością lub pokrojem od tej przedstawionej na zdjęciu.

✅ Ciepłe i słoneczne, ale nie w bezpośrednim słońcu. Toleruje też półcień.

✅ Powinno być osłonięte od wiatru.

✅ Drzewko poziomkowe najlepiej czuje się w podłożu o neutralnym odczynie (pH około 7)

✅ Młode drzewka mają duże zapotrzebowanie na wodę i źle znoszą nawet krótkie okresy suszy. Dorosłe egzemplarze podlewamy umiarkowanie

❌ Źle rośnie w bardzo ciężkich zbitych gliniastych ziemiach. Nie lubi także bardzo mokrego podłoża z zastojami wody.

Chruścinę można ciąć dla korygowania pokroju i ograniczenia wzrostu. Może być formowana jako bonsai. Regularne zabiegi nie są jednak konieczne.

W uprawie gruntowej wystarczy zasilić drzewko dwa razy w roku (wiosną i jesienią) nawozem organicznym w postaci kompostu. Natomiast w uprawie pojemnikowej gleba wyjaławia się częściej, warto więc odżywiać roślinę regularnie od wiosny do końca lata, podlewają ją raz na 2-3 tygodnie nawozem do roślin sadowniczych.

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.