• Borówka amerykańska Duke doniczka 3L

Pojemność doniczki [L]
3
Wysokość rośliny [cm] 20-40
15.99
szt. Do przechowalni
Program lojalnościowy dostępny jest tylko dla zalogowanych klientów.
Opinie
Wysyłka w ciągu 7 dni
Cena przesyłki 11
Orlen paczka 11
Paczkomaty InPost 12
DHL Kurier 16
Dostępność Duża dostępność
Borówka amerykańska 'Duke' łac. Vaccinium corymbosum 'Duke' jest odmianą wczesną. Owocuje obficie, a owoce są bardzo słodkie- co powoduje, że jest uznawana za jedną z najbardziej wartościowych odmian. Dorasta do 1,8 m wysokości. Mimo że jest to odmiana wczesna, to późno zakwita, dzięki czemu nie jest wrażliwa na ostatnie przymrozki, które mogłyby ją pozbawić kwiatów, a w konsekwencji owoców. Posiada duże, jasnoniebieskie owoce, lekko spłaszczone, zebrane są w grona na końcach wzniesionych pędów. Nadają się zarówno do spożycia bezpośredniego, jak i dla przetwórstwa. Skórka owoców jest gładka i mocna, charakterystycznie chrupiąca.

Zdjęcie nr 2 przedstawia wygląd roślin wczesną wiosną, gdy roślina budzi się do życia.
Zdjęcie nr 3 przedstawia wygląd roślin w sezonie letnim.

Są to żywe rośliny i nie da się ich wszystkich przedstawić na jednym zdjęciu, więc otrzymana roślina może nieznacznie się różnić wysokością lub pokrojem od tej przedstawionej na zdjęciu. 
image

Duke jest odmianą o wczesnym okresie owocowania, jak widać na zdjęciu powyżej. Borówka jest rośliną samopylną, lecz powinno się unikać nasadzeń składających się tylko z jednej rośliny, gdyż powoduje to słabsze owocowanie rośliny. By uzyskać najlepszy efekt, należy wybierać rośliny, które mają podobny okres owocowania, a co za tym idzie również i kwitnienia.

 

Borówka amerykańska powinna być sadzona na stanowisku słonecznym i w miarę możliwości osłoniętym od wiatru. Najważniejsze przy sadzeniu borówki amerykańskiej jest odpowiednie przygotowanie gleby. Musi być ona kwaśna (niskie pH 3,8-4,8), lekka i przepuszczalna oraz zasobna w składniki pokarmowe i próchnicę.  Jeśli w ogrodzie nie posiadamy odpowiedniej ziemi, to należy ziemię ogrodową wymieszać z kwaśnym torfem w stosunku 1:1. Należy pamiętać o tym, że krzew borówki ma bardzo płytki system korzeniowy, więc utrudnia mu to pobieranie wody z głębszych warstw gleby. Powoduje to konieczność częstszego podlewania krzewu, szczególnie podczas kwitnienia. W przypadku sadzenia większej ilości roślin należy zachować odstęp 1 m między kolejnymi roślinami. Odstęp między kolejnymi rzędami musi wynosić przynajmniej 2 m.

Cięcie ma na celu uzyskanie silnych pędów, na których w roku następnym utworzą się pąki kwiatowe. Owoce z młodych pędów są znacznie większe niż ze starych, o krótkich przyrostach. Cięcie polega głównie na prześwietlaniu i należy do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Intensywność tego cięcia zależy od odmiany, warunków glebowych (od rodzaju gleby i jej zasobności w wodę) i wczesności dojrzewania owoców. Im słabszy jest wzrost rośliny, słabsze warunki rozwoju i wcześniejszy okres dojrzewania owoców, tym cięcie jest silniejsze. Do 4 roku po posadzeniu krzewy nie wymagają formowania, należy stosować tylko cięcie sanitarne – wycinać pędy chore, słabe, uszkodzone. Dopiero po tym okresie rozpoczynamy regularne cięcie krzewów. Corocznie wycina się wszystkie słabe,usychające, chore lub uszkodzone oraz najstarsze pędy, na których nie ma już silnych jednorocznych przyrostów. Natomiast pędy najsilniejsze skracamy do ⅓ lub do ½ ich wysokości w celu rozkrzewienia. Dobrze przycięte krzewy powinny mieć luźną budowę i wzniesiony pokrój oraz 6-8 głównych pędów. W miarę starzenia się krzewów cięcie powinno być coraz silniejsze, aby uzyskać coroczne owocowanie i dobrą jakość owoców.

Jak już wcześniej było wspomniane, borówka amerykańska ma płytki system korzeniowy, co utrudnia jej pobieranie wody i składników odżywczych z głębszych warstw gleby. Nawożenie borówek można podzielić na wiosenne i jesienne. W przypadku nawożenia wiosennego najważniejszym składnikiem będzie azot, który trzeba podzielić na dawki(najczęściej od połowy maja do połowy czerwca). Pierwszą dawkę należy zaaplikować bezpośrednio po kwitnieniu krzewu, zaś ostatnią po fazie silnego wzrostu owoców. W przypadku nawożenia jesiennego najważniejszymi składnikami będą potas, fosfor i magnez. W przypadku, gdy jest to pierwszy kontakt z borówką, zaleca się używanie nawozów wieloskładnikowych przeznaczonych dla borówek, gdyż minimalizuje to szansę zaszkodzenia roślinie niewłaściwym nawożeniem.

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.