• Liriope szafirkowata Big Blue doniczka 1L

Pojemność doniczki [L]
1
Wysokość rośliny [cm] 10-20
Brak towaru
13.99
Program lojalnościowy dostępny jest tylko dla zalogowanych klientów.
Wpisz swój e-mail
Opinie
Wysyłka w ciągu 7 dni
Cena przesyłki 11
Orlen paczka 11
Paczkomaty InPost 12
DHL Kurier 16
Dostępność Brak towaru
Liriope szafirkowata 'Big Blue' Liriope muscari 'Big Blue' jest świetną byliną łącząca w sobie nowoczesny wygląd traw ozdobnych z obfitym i długim kwitnieniem. Dorasta do 30-50 cm wysokości. Dzięki osobliwym liściom, które fontannowo wyginają się w dół, wygląda jak kępa dekoracyjnej trawy. Liście są zimozielone choć w trakcie zimy delikatnie brązowieją. Latem z wnętrza kępy zaczynają wyłaniać się długie łodyżki wystające ponad liście. Od lipca do września łodygi pokrywają się drobnymi fioletowymi kwiatostanami przypominającymi ukazujące się wiosną szafirki. Odmiana 'Big Blue' charakteryzuje się największymi kwiatostanami pośród tego gatunku. Znakomicie sprawdza się jako roślina zadarniająca i okrywowa w lekko zacienionych miejscach ogrodu np. pod drzewami lub krzewami Może być też atrakcyjną rośliną rabatową, gdyż dobrze komponuje się z innymi bylinami. Z liriope można również tworzyć obwódki rabat, a nawet uprawiać w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Zdjęcie nr 2 przedstawia obecny wygląd roślin. Są to żywe rośliny i nie da się ich wszystkich przedstawić na jednym zdjęciu, więc otrzymana roślina może nieznacznie się różnić wysokością lub pokrojem od tej przedstawionej na zdjęciu. 


Liriope powinniśmy zapewnić  warunki jak najbardziej przypominające te, które panują w lesie- półcienistą wystawę i lekką przepuszczalną próchniczą żyzną glebę o umiarkowanej wilgotności i lekko kwaśnym pH. Można sadzić ją także w cieniu, gdzie będzie dobrze rosła, rozwijając zdrowe kępy, błyszczących liści, lecz słabiej zakwitnie. Bylina lubi wilgotne podłoże, dlatego warto pamiętać o regularnym podlewaniu - im więcej słońca, tym więcej wody należy jej zapewnić. Liriope można również z powodzeniem uprawiać na cięższych glebach po uprzednim przygotowaniu podłoża - usypaniu drenażu i polepszeniu gleby kompostem i torfem.

Ponieważ liriope pochodzi z Chin i Japonii, czyli krajów o łagodniejszym klimacie, w Polsce nie zawsze dobrze radzi sobie z niskimi temperaturami (znosi spadki temperatur do -18/-20°C) i w surowe zimy może przemarzać. Aby temu zapobiec, roślinę najlepiej uprawiać w najcieplejszych rejonach kraju i sadzić na ciepłych, osłoniętych stanowiskach lub na zimę okrywać.

Bez względu jednak na to, czy bylina zimuje w ogrodzie czy w pomieszczeniu, zachowuje swoje liście, które w czasie chłodów mogą zbrunatnieć. Nie jest to jednak problem, gdyż wiosną i tak powinny zostać przycięte, aby roślina mogła lepiej się krzewić i rozrastać. Jeśli jednak wiosną liście pozostają ładne i zielone, wystarczy jedynie usunąć z kępy te uszkodzone i przemarznięte. Korzystne jest także co 3 lub 4 lata podzielić roślinę co pozwoli na jej odmłodzenie.

Posadzone w przeciętnej glebie ogrodowej lub starsze egzemplarze warto nawozić wieloskładnikowym nawozem mineralnym lub podsypać jesienią kompostem. Najlepiej stosować preparaty dedykowane do roślin iglastych lub rododendronów i hortensji, zawierające informację, że są przeznaczone do roślin kwasolubnych. Można sięgnąć też po łatwo dostępny siarczan amonu.

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.